Podsumowanie bramkarzy

• autor: p_bajon, 2011-12-21 22:08

Zgodnie z obietnicą rozpoczynamy cykl podsumowań gry poszczególnych formacji w rundzie jesiennej. Na początek na tapetę weźmiemy bramkarzy. Będę tu głównie musiał opisywać swoją grę, ponieważ Siero zaliczył jedynie 3 występy na bramce. Dlatego też przyjmę tutaj pozycję obserwatora i postaram się obiektywnie ocenić grę nas obu.

Generalnie nasi bramkarze bronili z dobrą średnią 5,9 goli wpuszczonych na mecz. W 12 meczach straciliśmy 71 bramek (nie liczymy dwóch spotkań wygranych walkowerem). Niemal w każdym spotkaniu bramkarze w znacznej mierze przyczyniali się do zdobycia korzystnego rezultatu. Warto dodać, że w żadnym spotkaniu nie straciliśmy więcej niż 8 goli. Sześciokrotnie traciliśmy 8 bramek w meczu, trzykrotnie 5 bramek, dwukrotnie 3 bramki i raz dwie.

Naszym etatowym bramkarzem jest Paweł Bajon, który strzegł naszej świątyni w 9 meczach. 50 razy był zmuszany do wyciągania piłki z siatki. Bronił ze średnią 5,5 bramki na mecz, a więc poniżej średniej całego zespołu. Aż 5 razy był wybierany najlepszym zawodnikiem meczu przez drużynę przeciwną. Na naszej stronie za swoją grę otrzyma średnią ocenę 6,88 (8 głosów). Warto dodać, że Bajonkowi udało się również strzelić jedną bramkę i asystować przy 9. Zresztą jest on uznawany na najbardziej ofensywnego bramkarza w lidze, z powodu swoich częstych wypadów pod bramkę przeciwników. Bajon rozpoczął sezon od bardzo dobrego występu z Silesią Bolko, wygranym przez nasz zespół 16:3. Warto zaznaczyć, że rywale 2 z 3 bramek zdobyli po rzutach karnych. Drugie spotkanie miało szczególny charakter. Był to mecz z KS Bytom w dokładnie rok od pierwszego meczu w historii Beuthen 09. I również to spotkanie Paweł może zaliczyć do udanych. Jego dobre interwencje w pierwszej połowie pozwoliły schodzić na przerwę z prowadzeniem 11:1. Dopiero pod koniec spotkania, gdy wkradło się większe rozluźnienie, wpadło kilka niepotrzebnych bramek, które i tak nie miały większego znaczenia na przebieg meczu. 8 bramek puszczonych w dwóch pierwszych meczach był całkiem niezłym wynikiem. W kolejnym spotkaniu, w którym naszym przeciwnikiem była ekipa FC Badboys, Bajon dobre interwencje przeplatał słabszymi. W tym jednym spotkaniu puścił tyle bramek, ile w sumie w dwóch poprzednich. Pomimo kilku słabszych interwencji był jednym z „ojców” tego zwycięstwa. Następny mecz Paweł jako bramkarz zagrał z Brave FC. Był to mecz bez historii wygrany przez naszą drużyną 13:8. Jednak warto zaznaczyć, że Bajon nie wykorzystał rzutu karnego i zaliczył 2 asysty. W meczu z Bytom Centrum po słabszej pierwszej połowie, w drugiej pokazał klasę nie dając ani razu pokonać się zawodnikom rywali, co w znacznej mierze przyczyniło się do odniesienia zwycięstwa w tym meczu. Potem przyszedł czas na PWC i jedyny przegrany mecz. Wtedy też pierwsza połowa w wykonaniu Bajona była bardzo słaba. Szczególnie można mieć pretensje o drugą i czwartą bramkę, które ewidentnie obciążały jego konto. Jednak w drugiej połowie znów bronił na swoim dobrym poziomie i w głównej mierze dzięki jego interwencjom, dość długi czas mieliśmy szansę na korzystny rezultat w tym spotkaniu. Rywale pokonali go dwukrotnie dopiero w ostatnich 5 minutach spotkania. Formę z drugiej połowy z meczu z PWC Bajon utrzymał do meczu z Unią. Było to chyba najlepsze spotkanie w jego wykonaniu w tej rundzie, kiedy to wielokrotnie przyprawiał o ból głowy napastników rywali. Niestety kolejne spotkanie było dokładną przeciwnością meczu z Unią. W spotkaniu z Joga Bonito, w drugiej połowie Bajon swoimi beznadziejnymi interwencjami mało nie doprowadził do drugiej porażki w sezonie. Przypomnijmy, że dał się przelobować przez zawodnika strzelającego strzelającego z własnej połowy. Na szczęście koledzy z pola tego dnia byli w lepszej formie niż on i wyszarpali zwycięstwo w końcówce. Paweł Bajon sezon zakończył dwoma przyzwoitymi występami przeciwko MGPM, w którym udało mu się nawet zdobyć bramkę i w meczu w ramach Pucharu Bytomia przeciwko Alko Team, w którym wpuścił tylko 5 goli.

Mateusz Sierociński wystąpił jako bramkarz jedynie w trzech meczach: z Hajmowcami, Rastą i Księstwem. Wszystkie te spotkania zakończyły się naszym zwycięstwem, co świadczy tym, że Siero godnie zastąpił Bajonka w tych spotkaniach. Szczególnie w meczu z Hajmowcami, w którym w pierwszej połowie swoimi interwencjami wielokrotnie ratował drużynę przed utratą bramki, a o żadnego ze straconych goli nie możemy mieć do Mateusza pretensji. Występy z Rastą i Księstwem nie były już tak dobre w wykonaniu Sierocińskiego jak mecz z Hajmowcami, ale wystarczyły do odniesienia dwóch kolejnych zwycięstw. W trzech meczach rywale pokonali go 21 razy, co daje średnią 7 bramek na mecz. Szerzej o grze Mateusza w tej rundzie napiszemy w podsumowaniu graczy ofensywnych.

Kończąc już to podsumowanie; możemy być zadowoleni z gry naszych bramkarzy w tej rundzie. Nie było spotkania w którym ich słaba gra spowodowała porażkę. O jedyny przegrany mecz z PWC, nie możemy mieć do Pawła żadnych pretensji, szczególnie, że w drugiej połowie bronił co najmniej przyzwoicie. Może obydwaj nie bronili fenomenalnie, a spektakularne interwencje można policzyć na palcach jednej ręki, to jednak ich gra pozwała naszym graczom ofensywnym na spokojne prowadzenie gry, ponieważ bardzo rzadko byliśmy zmuszani do gonienia wyniku.